CROP_logos_RO.jpg
2.jpg

CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ A IMM-URILOR

"Clusterele ca motoare ale
competitivității
economice reziliente, digitale 
și ecologice"

7-8 decembrie 2021

Conferința Internațională pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii (IMM) este organizată anual în Republica Moldova având ca scop sprijinul IMM-urilor, consolidarea cooperării economice și facilitarea schimbului internațional de cunoștințe și bune practici.


În contextul crizei cauzate de Covid-19, la nivel global este necesar un angajament puternic, eforturi și acțiuni coordonate din partea tuturor părților interesate, solidaritate și parteneriate durabile.  În acest sens, este nevoie de crearea unor noi sisteme de dezvoltare a afacerilor, identificarea instrumentelor de susținere a acestora, inclusiv internaționalizarea lor. Luând în considerare provocările globale actuale și în conformitate cu politicile de industrializare la nivel național și internațional, ediția 2021 a conferinței este orientată spre rolul şi importanţa clusterelor în procesul de inovare a produselor şi serviciilor. Conferința este organizată în perioada 7-8 decembrie 2021, cu genericul „CLUSTERELE ca motoare ale competitivității economice reziliente, digitale și verzi". Evenimentul este organizat de Ministerul Economiei al Republicii Moldova, ODIMM și Programul „EU4Moldova: regiuni-cheie”, cu susținerea financiară a Uniunii Europene și implementat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) și Fondul Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF) în parteneriat cu organizațiile Europolis și InPulse.
 

Evenimentul se desfășoară online, la nivel internațional, cu participarea a peste 500 de participanți din clustere, întreprinderi, mediul academic, cercetare, administrație publică și speakeri remarcabili care vor oferi nu numai cunoștințe valoroase, ci și oportunități de conectare a antreprenorilor și a furnizorilor de inovare din întreaga lume.

 

Astfel, în prima zi vor fi scoase în evidență rolul clusterelor ca vectori ai competitivității economice ecologice, digitale și reziliente în Republica Moldova și la nivel internațional, prin abordarea următoarele subiecte:

·        Conceptualizarea politicilor naționale de dezvoltare a clusterelor

·        Inițiative emergente de clustere în Moldova: provocări și oportunități

·        Oportunități de finanțare pentru sprijinirea lanțurilor valorice transfrontaliere

·        Acțiuni de planificare: cele mai bune practici privind mobilizarea excelenței regionale în bioeconomie

 

În cadrul celei de-a 2-a zi vor fi discutate rolul clusterelor în declanșarea și implementarea proceselor în cadrul unei economii circulare, punând accentul pe oportunitățile de finanțare și pe exemplele de bune practici din macroregiunea Dunării. Menționăm că cea de a doua zi a evenimentului va fi precedată de atelierul Aliantei Clusterelor Europene, cu aceiași tematică, ce va putea fi accesată printr-un link separat (indicat în agendă).


Pentru a participa la eveniment, vă rugăm să vă înregistrați în prealabil accesând următorul link de înregistrare. 

 

CUVÂNT DE SALUT

Sergiu Gaibu.jpg

Sergiu Gaibu

Minister of Economy 
of the
Republic of Moldova

Gintautas photo.jpg

Gintautas Baranauskas

Deputy Head of the Operations Section, European Union Delegation in the Republic of Moldova

Dima.jpeg

Dima Al-Khatib

UNDP Resident Representative
of the
Republic of Moldova

 

SPEAKERI

1080206__6047cc862768e.jpg

Dumitru Pintea

Director General Interimar
ODIMM

Daniel Cosnita.jpg

Daniel Cosnita

President, Asociatia Clusterelor din Romania

Darie Andrei.jpg

Darie Andrei

Programme Specialist, Inclusive Growth Cluster Lead, UNDP Moldova

ulla-200x200.jpg

Ulla Engelmann

 DG GROW, European Commission

Antonio Novo.jpg

Antonio Novo

President of the European Clusters Alliance

Mr. Simion Berzoi.jpg

Simion Berzoi

Coordonator Atragere Investiții Dezvoltare Afaceri

andrea-pena-200x200.jpg

Andreea Pena

Danube Strategy Point

Ciprian Morcan.jpg

Ciprian Morcan

Transylvanian Furniture Cluster

Genoveva-Christova-Murray-pic-200x200.png

Genoveva Christova

Cluster Ligna

Costin Lianu.jpg

Costin Lianu

Bio Concept
Valea Prahovei

Rezső Kádár Pro Wood.JPG

Rezso Kadar

Manager of ProWood
Cluster

Felix Arion.jpg

Felix Arion

 AgroTransilvania
Cluster 

Catalin Maxim.png

Catalin Maxim

Manager
Cluster BioNest

Photo_ Cornelia Muraru-Ionel.jpg

Cornelia Muraru Ionel

Manager
Indagro Pol

WhatsApp Image 2021-11-22 at 11.18.58.jpeg

Mirela Puiu

Manager Romanian
Textile Concept

Boglarka Vajda.jpg

Boglarka Vajda

Green Energy
Cluster

Lilia Surdu_new.jpg

Lilia Surdu

Coordonator
Dezvoltare Afaceri

Mirela Bogyo.jpg

Mirela Bogyo

Manager Transylvania
Textile & Fashion

Gaspar Maria.jpg

Maria Gaspar

Manager AgroFood
Covasna cluster

serban-stratila.jpg

Serban Stratila

Manager
ASTRICO Nord Est Cluster

EA COMSA.jpg

Emil-Anton COMSA

Manager Cluster
Transylvania Lands

Nastase Carmen.jpg

Carmen Nastase

Professor Universitatea Stefan cel Mare Suceava

Pic_SergiCosta.jpg

Sergi Costa

Manager de Proiect, BIOPRO  Baden-Württemberg GmbH

Daniel Acs.jfif

Daniel Acs

Slovak
Bioeoconomy Cluster

Mârza Andrei (2).JPG

Andrei Mirza

Manager Sorintex

Foto Prof. Kindervater.jpg

Ralf Kindervater

CEO și expert in Bioeconomie
BIOPRO Baden-Württemberg GmbH

zorica.PNG

Zorica Maric

International Cluster Expert

Eszter Tanka.JPG

Ezster Tanka

Expert, IFKA

NG picture.JPG

Nicolo Giachino

Asociat, Economie Verde
și Schimbări Climatice BERD

MODERATORI

Miron.jpeg

Viorel Miron

Europolis-International

Oxana P.jpg

Oxana Paladiciuc

ODIMM

Teodora-jilkova-200x200.jpeg

Teodora Jilkova

Veritas Cluster

Angela cascaval.jpg

Angela Cascaval

Europolis-International

MeierzuKoecker_3167-CD.jpg

 Gerd Meier 

CEO of the ClusterAgentur Baden-Württemberg

Dmitri_Parfentiev.jpg

Dumitru Parfentiev

Manager de Proiect, Dezvoltare Afaceri

Lucia Seel.jpg

Lucia Seel

International
Cluster Expert

Ghenadie Ivanesenco.jpg

Ghenadie Ivascenco

Director Europolis

 


AGENDA
 

Vă rugăm să rețineți că agenda ordinii de zi a evenimentului se bazează pe GMT + 2 (Chișinău).

Sesiunea ECA (ONLY ENGLISH)
9:30 – 10:30 EET


Înainte de a vă alătura conferinței din ziua a 2-a, vă recomandăm să participați la Sesiunea de dimineață a Alianței Clusterelor Europene privind modelele de bioeconomie durabilă.
 

Dna. Oxana Paladiciuc, Șef Direcția Dezvoltarea Regională și Infrastructura de Suport în Afaceri, ODIMM
Dl. Sergi Costa, Manager de Poiect, BIOPRO Baden-Württemberg GbmH

Dna Boglarka Vajda, Manager ACE, Sesiunea de dimineață, Clusterul Energia Verde
De la începutul crizei COVID-19, clusterele, asociațiile, instituțiile, universitățile, companiile, părțile interesate din economia socială și alte entități, s-au întâlnit în mod regulat pentru a găsi soluții la provocările impuse de criză.
Mai multe detalii despre sesiunile de dimineață pe: https://clustersalliance.eu/events/eaac-morning-discussions/
Pentru a participa, accesați: https://www.gotomeet.me/europeanclustersalliance

Ziua 2: 8 decembrie 2021
Bioeconomia circulară în macroregiunea Dunării

---------------------------------------------------------------------------------------
 

11:00 – 11:15  Discurs de deschidere: Bioeconomie prin clustere la nivel regional și național;
Dl. Prof. Dr. Ralf Kindervater, CEO (BIOPRO Baden-Württemberg GmbH)
---------------------------------------------------------------------------------------------
11:15 -12:15   Sesiune plenară
Oportunități de finanțare pentru sprijinirea lanțurilor valorice bio transregionale

Prezentatori principali:
Dl. Johan Magnusso, DG REGIO
Dna. Andreea Pena, Strategia UE pentru Regiunea Dunării

Dl. Nicolo Giachino, Asociat, Economie Verde și Schimbări Climatice BERD

Dl. Simion Berzoi, Coordonator Atragere Investiții, Dezvoltare Afaceri 
Moderator: Dna. Teodora Jilkova, Clusterul Veritas
-------------------------------------------------------------
12:15-12:30    Întrebări și răspunsuri
----------------------
12:30-12:45    Pauza de cafea
----------------------------
12:45 – 13:45   Panel de discuții  

Plan de integrare: bunele practici privind mobilizarea excelenței regionale în bioeconomie
Dl. Daniel Acs, Bioeconomy Cluster Slovakia
Dna. Eszter Tanka, expert, IFKA
Dna. Cornelia Muraru Ionel, Manager, Indagro Pol
Dna. Genoveva Christova, Clusterul Ligna 
Dna. Zorica Maric, Expert Cluster Internațional
Moderator: Dl. Gerd Meier zu Köcker. Cluster Agentur Baden Württemberg 
-----------------------------------------------------------------
13:45-14:00    Întrebări și răspunsuri 
-------------------
14:00 – 14:30    Concluziile și dezbateri

Prezentatori principali:
Dl. Sergiu Gaibu, Ministrul Economiei al Republicii Moldova
Dl. Christian Ballaro, Delegația UE în Moldova
Dl. Dumitru Pintea
, Director General Interimar ODIMM
Dl. Daniel Coșniță, Președinte al Asociației Clusterelor ”CLUSTERO” din România
Dl. Darie Andrei, Specialist programe/Creștere incluzivă, PNUD Moldova
Moderator: Dl. Dumitru Parfentiev, Manager de Proiect, Dezvoltare Afaceri
------------------------------------------------------
Cuvânt de încheiere

Ziua 1: 7 decembrie 2021
Accent pe Republica Moldova

09:15 – 09:30 - Înregistrarea participanților
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09:30 -09:50 - Cuvânt de deschidere

Dl. Sergiu Gaibu, Ministrul Economiei al Republicii Moldova
Dl. Gintautas Baranauskas Șef adjunct al Departamentului Operațiuni în cadrul Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova

Dna. Dima Al-Khatib Reprezentantă rezidentă PNUD în Republica Moldova

Moderator: Dl. Ghenadie Ivascenco, Director Europolis

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09:50 - 10:50 - Sesiunea plenară: 

Politica de dezvoltare a clusterelor naționale: obiective și bunele practici UE  
Prezentatori principali: 
Dl. Dumitru Pintea, Director General Interimar ODIMM

Dna. Ulla Engelmann, Director interimar, Rețele și Guvernare, DG GROW, Comisia Europeană
Dl. Antonio Novo, Președinte al Alianței Clusterelor Europene
Dl. Daniel Coșniță, Președinte al Asociației Clusterelor ”CLUSTERO” din România

Moderator: Dna. Lucia Seel, Expert Cluster Internațional


---------------------------------------------------

10:50 - 11:00    Pauza de cafea
---------------------------------------------------

11:00 -12:20    Sesiuni paralele: 
Inițiative cu privire la dezvoltarea clusterelor în Moldova: provocări și oportunități
 

Sesiunea I: Turism 
Prezentatori principali: 
Dna. Silvia Știrbeț, Eco-Village Văleni din Cahul, Cluster în curs de dezvoltare în domeniul Turismului
Dna. Olga Munteanu, Reprezentant Cluster în decurs de dezvoltare în domeniul Turismului din Ungheni
Dl. Emil-Anton Comsa, Manager, Clusterul Transylvania Lands
Dna. Carmen Nastase Universitatea "Ștefan cel Mare" Suceava
Moderator: Dl. Viorel Miron, Europolis-Internațional 


================================================
Sesiunea 2: Produse agroalimentare
Prezentatori principali: 
Dna. Nicolae Minciună, antreprenor, Clusterul în curs de dezvoltare de Vinuri din Cahul
Dna. Zinaida Plamadeala, antreprenor (producator de fructe de padure), Clusterul emergent în  domeniul producerii fructelor de padure, Ungheni
Dl. Sergiu Tutovan, antreprenor (producător de struguri), Director executiv al Asociației Producatorilor de Struguri de Masa din Cahul
Dl. Baltag Grigore, Director executiv, Federația Națională a Crescătorilor de Ovine și Caprine din Republica Moldova
Dna. Maria Gaspar, Manager, Clusterul AgroFood Covasna
Dl. Felix Arion, Manager, Clusterul AgroTransilvania (Cluj/România)
Dl. Costin Lianu,  Manager, Clusterul Bioconcept Valea Prahovei
Dl. Catalin Maxim, Manager, Clusterul BioNest (Iași, România)
Moderator: Dna. Oxana Paladiciuc, ODIMM
================================================
Sesiunea 3: Mobilă
Prezentatori principali: 
Dl. Procopciuc Ion,  antreprenor (producator de mobilă), Clusterul în curs de dezvoltare Mobilă Ungheni
Dl. Rezso Kadar, Manager, Clusterul ProWood (Sfântul Gheorghe, România)
Dl. Ciprian Morcan, Manager, Clusterul Mobilier Transilvan
Moderator: Dna. Angela Cașcaval, Europolis-Internațional
================================================
Sesiunea 4: Textile
Prezentatori principali: 
Dl. Petru Babenco,
antreprenor, Clusterul în curs de dezvoltare Covoare Ungheni (producator de covoare)
Dl. Andrei Marza, Prezident, Cluster Textile Sorintex
Dna. Mirela Bogyo, Manager, Transylvania Textile & Fashion
Dna. Mirela Puiu, Manager, Romanian Textile Concept
Dl. Serban Stratila Manager, Astrico Nord-Est
Moderator: Dna. Lilia Surdu, Coordonator Dezvoltare Afaceri


================================================

12:20 - 12:30    Pauza de cafea
------------------------------------------------------------------------------------------------

12:30 – 12:45    Concluzii
Moderator: Dl. Simion Berzoi, Coordonator Atragere Investiții, Dezvoltare Afaceri

------------------------------------------------------------------------------------------------

ORGANIZATORI

CROP_logos_RO.jpg

PARTENERI

Europolis.jpg
ODIMM-logo-1-1-color.png
InPulse.jpg
 

CO-ORGANIZATORI

Ungheni_jpg.jpg
rttm_logo.png
EEN.jpg
ECA-logo-02.jpg
Cahul_jpg.jpg
aniversary logo cllustero final.jpg
Tehnopolis Iasi.jpg
Danube.jpg

PARTENERI MEDIA

privesc-eu.jpg
BUN! logo-_afaceri.png